- Úvod
- O MNĚ A O STJ
- Ekologie a lokálnost
Na životním prostředí mi záleží a pokud mohu, vybírám si ekologická řešení při šití svých výrobků i v osobním životě.
Mít každodenně na očích a řešit množství zdrojů, které je zapotřebí k naplnění energetických požadavků domácnosti, člověka ovlivní, a tak mě život v místě bez inženýrských sítí postupně navedl ke spotřebnímu minimalismu nejen v oblasti elektřiny a vody.
Kvalita je více, než kvantita
Nakupuji méně, než za časů bydlení v bytě, a ještě méně toho vyhazuji. Vybírám si kvalitní zboží, o kterém jsem přesvědčená, že něco vydrží a hned se nerozpadne. Stejně přistupuji i k výběru materiálů pro šití, k potisku a ke zpracovávání svých výrobků.
V době mého hobby šití jsem původ a kvalitu materiálu vůbec neřešila. Šila jsem ze všeho, co si mi dostalo pod ruku... Jakmile se mi však v mém snažení něco vyrábět začalo dařit a začala jsem se pouštět do složitějších projektu, můj přístup se začal měnit. Chtěla jsem aby mi ta krásná věc i chvíli vydržela, protože mi "dala zabrat"...
Otestovala jsem desítky různých typů a výrobců materiálu a s každým rokem se mi jejich výběr zužoval a zužoval. V roce 2017, kdy jsem si zřídila živnost, jsem nakupovala materiál už jen od svých ověřených favoritů.
Látky, zipy a nitě hlavně z českých luhů a hájů
V popsaném zužování jsem dále pokračovala, nešlo však už o hledisko kvality, ale místa původu. Zaměřila jsem se na Evropu, a když to bylo jen trochu možné, tak přímo na Českou republiku.
Vzdala jsem se nakupování amerických designových pláten ve velkém i lovení "originálů" v asijských vodách a došla až k navrhování autorských látek a obrázkových panelů vlastní produkce, na kterých jsem později postavila svůj sortiment.
Seznam výrobců materiálů, které používám pro šití svých výrobků nabízených zde v e-shopu, uvadím ve článku Původ materiálu - čeští a evropští výrobci. Budu ráda, když se jím necháte inspirovat i při nákupech pro své vlastní tvoření.
Zelená elektřina kdesi mezi lukami
Bez klasických energetických přípojek žijeme s manželem a dětmi již od roku 2012. Nepřivedl nás k tomu primárně "extrémismus" a přesvědčení, že pro přírodu je to to nejlepší, ale nutnost. V místě, kde jsme potřebovali fungovat, napojení na inženýrské sítě dostupné nebylo. Postupně se z této provozní záležitosti stal náš koníček a oblast nekončící výzvy, jak to dělat lépe.
V začátcích jsme se, především v zimních měsících, neobešli bez pomoci dieslového a benzínového agregátu. Postupně jsme optimalizovali umístění solárních panelů a navýšili jejich počet. Od roku 2015 jsme elektrocentrál využívali už jen k pohonu velkých spotřebičů.
Na jaře 2019 jsme přešli na "zelené" zdroje kompletně. Spalovací agregáty jsou v záloze pro případ poruchy či po dobu potřebné údržby.
Více je vždycky více
I výroba komponent pro využívání obnovitelných zdrojů (panelů, vrtulí, turbín) spotřebovává nemalé množství surovin a energie. Za přírodě prospěšné se dají označit až poté, co vyprodukují větší množství energie, než je potřebné k jejich výrobě a recyklaci na konci životnosti. To bývá řádově několik let provozu. Velmi podstatné na naší rodinné "energetické revoluci" bylo tedy i snížení celkové spotřeby energií.
Jsem přesvědčená, že tím nejjednodušším krokem jednotlivce ke zpomalení devastace životního prostředí, je upřednostnit při naplňování svých potřeb kvalitu nad kvantitou, a že řemeslné výrobky k těm kvalitním obecně patří. I to je jeden z důvodů, proč se své tvorbě věnuji.